IX Liceum Ogólnokształcące
Klasy mundurowe
Klasy ogólnodostępne
Oddział przygotowania wojskowego
Klasa Integracyjna
W oddziałach realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a jego program określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego. Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej oraz przez patronacką jednostkę wojskową, w części praktycznej. Szkolenie kończyć będzie 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki.
Więcej na stornie: https://www.wojsko-polskie.pl/opw/
Zalety uczęszczania ucznia do klasy integracyjnej:
1) możliwość realizacji programu nauczania w klasie 20-to osobowej (w tym pięcioro uczniów z orzeczeniem PPP)
2) podmiotowość każdego ucznia
3) możliwość lepszego prezentowania swoich możliwości
4) możliwość indywidualnych konsultacji z nauczycielem
5) możliwość łatwiejszego nawiązywania kontaktów
6) szansa na rozwijanie swoich talentów i zainteresowań
Straż Graniczna
Ratownictwo medyczne
Klasa straży granicznej prowadzona jest na mocy porozumienia zawartego z Karpackim Odziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu.
Szkoła kończy się egzaminem maturalnym. Absolwent może kontynuować naukę na uczelniach wyższych lub w wybranych szkołach policealnych.
To oferta dla osób, które:
- lubią aktywny tryb życia;
- chcą związać swoją przyszłość z pracą w służbach mundurowych;
- pragną zdobyć wiedzę o specyfice pracy formacji jaką jest Straż Graniczna: jej podstawowych zadaniach, sposobach pełnienia służby granicznej, musztrze, obowiązujących regulaminach i przepisach, zasadach użycia środków przymusu bezpośredniego, broni palnej, środków łączności.
Przez 4 lata nauki uczniowie uczestniczą w zajęciach praktycznych i teoretycznych. Odbywają się one w wymiarze 5 godzin tygodniowo. Obejmują też szkolenie strzeleckie, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ćwiczenia technik interwencji i musztrę. Szkolenie odbywa się w jednostce w Nowym Sączu, porcie lotniczym w Krakowie – Balicach. Elementem poszerzającym zdobytą wiedzę i umiejętności jest udział w patrolowaniu południowo-wschodnich granic państwa. Zajęcia na terenie szkoły oraz wyjazdowe prowadzą funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. W ciągu dwóch lat nauki przewidziane są dwa obozy szkoleniowe w placówkach Straży Granicznej w Zakopanem i Bieszczadach – każdy po 5 dni.
Całość szkolenia obejmuje następujące bloki tematyczne:
- pierwszą pomoc przedmedyczną,
- szkolenie zapoznawcze,
- regulaminy i przepisy SG,
- służba graniczna,
- szkolenie strzeleckie,
- podstawy działań granicznych,
- samoobrona z elementami taktyki i techniki interwencji.
Udział w zajęciach potwierdzony jest certyfikatem.
Klasa o profilu Ratownictwo Medyczne jest klasą Liceum Ogólnokształcącego, w którym jako dodatkowy przedmiot prowadzone są zajęcia z podstaw ratownictwa medycznego.
Specjalność ta jest skierowana jest do uczniów wiążących swoją przyszłość zawodowa ze służbą zdrowia.
W TRAKCIE KSZTAŁCENIA UCZEŃ POZNA WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI Z ZAKRESU:
- podstaw ratownictwa medycznego,
- służb ratowniczych oraz regulacji prawnych i norm etycznych odnoszących się do zawodu ratownika medycznego,
- ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa drogowego, wodnego, prawa ratowniczego, psychologii komunikacji,
- sposobów niesienia pierwszej pomocy w terenie,
- promowania zdrowego stylu życia,
- umiejętności przetrwania i pomocy sobie i innym w warunkach trudnych,
- wykształci w sobie cechy, jakimi powinien wyróżniać się ratownik,
- zrozumie wagę poczucia odpowiedzialności za drugiego człowieka.
W czasie nauki szkolnej uczniowie biorą udział w 3 obozach naukowych prowadzonych przez wyspecjalizowaną kadrę szkoleniową.
Przedmioty rozszerzone to:
- język polski
- biologia
- język angielski
W rekrutacji przedmioty brane pod uwagę to: język polski, matematyka, język angielski, biologia.
Bezpieczeństwo Publiczne
Klasa bezpieczeństwa publicznego jest klasą Liceum Ogólnokształcącego, w którym jako dodatkowy dział prowadzone są zajęcia z zakresu wiedzy dotyczącej policji. Specjalność ta jest ofertą skierowaną przede wszystkim do uczniów widzących swoją przyszłość w niebieskim, policyjnym mundurze. Warto ją również rozważyć myśląc o pracy w pokrewnych policji służbach takich jak służba celna, staż miejska czy agencja ochrony.
Uczniowie, którzy wybiorą tą klasę mogą liczyć na sporą dawkę wiedzy z zakresu prawa, głównie karnego, naukę podstawowych technik i taktyk działania policji, sporo strzelania z różnorodnej broni oraz musztrę, w tym również musztrę bojową policji. Cykl nauki odbywa się przez:
- Zajęcia teoretyczne obejmujące: strukturę i zadania policji, podstawy prawa karnego i wykroczeń, procedury czynności służbowych i stosowania środków przymusu bezpośredniego, regulaminy, teorię strzelania oraz znajomość broni i sprzętu będącego na wyposażeniu policji
- Zajęcia praktyczne: musztra ogólna i policyjna, strzelania, stosowanie środków przymusu bezpośredniego, prowadzenie działań prewencyjnych i rozpraszających, posługiwanie się maskami przeciwgazowymi oraz treningi walki wręcz i ćwiczenia na torach sprawnościowych
- Praktyczne zajęcia w ternie obejmujące elementy marszów wg mapy i busoli, działań przeciwdywersyjnych, anty-terrorystycznych, działań ochronnych i konwojowych
- Wiosenny obóz szkoleniowy obejmujący naukę zachowania się i poruszania w terenie, prowadzenie działa prewencyjnych i elementów działań przeciwdywersyjnych, anty-terrorystycznych
- Zimowy obóz szkoleniowy obejmuje naukę prowadzenia interwencji policyjnych, zabezpieczania miejsca przestępstwa, prowadzenia działań konwojowych oraz znajomości musztry policyjnej