WYCIECZKA EDUKACYJNO- KRAJOZNAWCZA klasy 2i IX LO do Jasła i Krosna

Pogoda dopisała, spacerowaliśmy po pięknych uliczkach podkarpackich miasteczek Jasła i Krosna, poznając dzięki naszemu przewodnikowi znakomite historie tych miejsc.

W Jaśle w interaktywnym Muzeum Lizaka im. Schabińśkiej poznaliśmy tradycję produkcji jasielskiej słodyczy oraz pogłębiliśmy wiedzę w temacie słodkości oraz praktycznych umiejętności wykonania własnej pizzy.

Poznaliśmy wyposażenie fabryki lizaków jako manufaktury, ale też własny wymiar szerokiego spektrum zmysłów, które uruchomiliśmy podczas wykonywania wyrobów takich jak cukierek i lizak.

Całość wystawy dopełniły wrażenia zmysłowe, smakowanie surowców i wyrobów, wąchanie aromatów, dotykanie urządzeń i samodzielne tworzenie wzorcowych słodyczy.

Drugim punktem programu była niezwykle interesująca wizyta w CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA w KROŚNIE – gdzie oglądaliśmy proces ręcznego formowania szkła, braliśmy udział w warsztatach tworzenia własnej ozdoby choinkowej, a także obserwowaliśmy pracownię witrażu, malarstwa i grawerstwa w szkle. Każdy też przy asyście panów hutników wykonał swój szklany stempel.

Mieliśmy przyjemność obserwować jak powstają szklane miniatury, zwiedziliśmy też wystawy z ekspozycjami szkła artystycznego oraz trasę podziemną.

Szkło ręcznie formowane nie tylko jest piękne, ale również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Dzięki temu wyroby wykonane w tej technice służą przez wiele lat, a często stanowią dziedzictwo rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Mimo, że produkcja szkła ręcznie formowanego jest kosztowna i czasochłonna, to jednak wciąż jest wykonywana przez mistrzów szklarskich na całym świecie. Technika ta przetrwała przez wieki i wciąż jest ceniona przez wiele osób. Szkło ręcznie formowane to sztuka, która zawsze będzie stanowić piękny i niepowtarzalny element dekoracyjny każdego wnętrza.

Skip to content