2023

14.01.2023 – KOLĘDOWANIE

14 stycznia 2023 r. spotkaliśmy się na wspólnym kolędowaniu – członkowie Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir w Nowym Sączu i Sybiracy. Spotkanie odbyło się w Mszalnicy (gmina Kamionka Wielka, a szczególnymi gośćmi byli wójt gminy, pan Andrzej Stanek wraz z małżonką Marią. Pan Andrzej to syn Sybiraka, pana Jana Stanka, wieloletniego członka Związku Sybiraków, którego pożegnaliśmy w 2020r. Dlatego to spotkanie było tak wyjątkowe, ponieważ zgromadziło osoby bardzo związane z tematyką zesłań na „nieludzką ziemię”. Był wspaniały poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mszalnicy, wspomnienia i kolędowanie. Pani Maria Stanek w pięknych słowach opowiedziała o swoim teściu, córce, która spisała wspomnienia Dziadka, a także nawiązała do pracy Stowarzyszenia i Związku Sybiraków. Jesteśmy wdzięczni za pomoc w organizacji spotkania i wsparcie. Wspominając nieobecnych już Sybiraków wspomnieliśmy także Maksymiliana Wilka – naszego skarbnika, ale przede wszystkim wielkiego przyjaciela Sybiraków i organizatora wielu spotkań. I chociaż ze smutkiem wspominamy Tych, którzy odeszli to z radością  wspominamy wspólne chwile i piękne, ważne działania. 

Dziękujemy Marii i Władysławowi Główczykom, którzy jako członkowie Stowarzyszenia podjęli się organizacji tego spotkania. 
To wspaniałe chwile, kiedy możemy porozmawiać, pokolędować – dzięki głosom prowadzącym – Władzia Główczyka i Kazia Górki.
 W takich momentach czujemy, że jesteśmy wspólnotą szczególną i musimy bardzo dbać o to dziedzictwo historyczne, które pozostawili nam Sybiracy.

Skip to content