2023

Spotkanie z patronem

Tradycją naszej szkoły są spotkania uczniów naszej szkoły z patronem. Klasy pierwsze uczestniczyły w żywej lekcji historii poprowadzonej przez pana Kazimierza Korczyńskiego.

Dzień Sybiraka

Z okazji zbliżającej się rocznicy obchodów Dnia Sybiraka 17 września, uczniowie, nauczyciele i członkowie Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze na Grobie Nieznanego Sybiraka. Cześć Ich Pamięci.

Konkurs Wiedzy o Patronie – „PATRON NASZEJ SZKOŁY – SYBIRACY”

W marcu 2023 r. z pierwszego etapu zostało wyłonionych 5 najlepszych drużyn.
To właśnie w dniu finału (20 kwietnia 2023 r.) nasi „młodzi patrioci” wykazali się nie tylko dużą wiedzą na temat swojego Patrona, ale również dzielili się odczuciami dotyczącymi przeżyć związanych z bliższym poznaniem niełatwej historii Sybiraków i zesłań na Syberię.
Do ścisłej czołówki zakwalifikowały się następujące klasy: 1 B, 1D, 1F, 1G, 1H.
Poziom uczestników był bardzo wyrównany.

Komisja w składzie:
V-ce Dyrektor szkoły – Pani Danuta Bojarczuk
Prezes Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir – Pani Antonina Dzikowska
Prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu – Pan Kazimierz Korczynski
wyłoniła laureata konkursu.
I m-ce zajęła klasa 1d
II m-ce zajęła klasa 1b
III m-ce zajęła klasa 1f.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ I MIŁĄ ATMOSFERĘ!
Dziękujemy również organizatorom konkursu: paniom Jolancie Potoczek, Magdalenie Joniec – Kulczyk, Annie Ciapale za profesjonalne przygotowanie konkursu.

XX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej im. Mariana Jonkajtysa

W dniu 21 kwietnia 2023 r. odbył się XX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej im. Mariana Jonkajtysa, pod honorowym Patronatem Posła na Sejm RP – Patryka Wichra oraz Prezydenta Miasta Nowego Sącza – Ludomira Handzla.
W jury zasiadali: Prezes Związku Sybiraków pan Kazimierz Korczyński, przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir: pani Antonina Dzikowska – prezes, pani Maria Orczykowska oraz pani Magdalena Smoleń-Kowalska – członkowie Stowarzyszenia.

W konkursie wzięło udział 25 uczestników w trzech kategoriach:

  • szkoła podstawowa klasy I do IV;
  • szkoła podstawowa klasy V do VIII;
  • szkoła ponadpodstawowa.

Specjalne Wyróżnienie od Prezesa Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir – Antoniny Dzikowskiej, otrzymała Wiktoria Żelazko, uczennica kl. VI ze Szkoły Podstawowej im. JPII w Korzennej.

Specjalne Wyróżnienie od Prezesa Związku Sybiraków – Kazimierza Korczyńskiego, otrzymała Oliwia Chełmecka, uczennica kl. VIII ze Szkoły Podstawowej im. M. Wieczorka w Olszanie.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Wszystkim uczestnikom podziękowaliśmy za obecność, a opiekunom za wkład pracy włożony w przygotowaniu recytatorów.

XV Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków

14 kwietnia 2023 r. odbył się XV Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza oraz Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.
Marsz Pamięci Sybiraków ma na celu propagowanie wiedzy historycznej związanej z zesłaniami na Syberię. Jest formą szczególnego uczczenia pamięci Tych, co przeżyli zesłania oraz Tych, którzy na zawsze zostali na „nieludzkiej ziemi”.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji Sybiraków. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz ulicami miasta Nowego Sącza. Wraz z uczniami w pochodzie uczestniczyli mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz miasta, województwa, nowosądeckich szkół, Związku Sybiraków oraz Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir.
Kolumna przemarszu prowadzona przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej oraz kompanię reprezentacyjną Z.S nr 2 im. Sybiraków i kompanię reprezentacyjną Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz Z.S.”Strzelec”, przeszła na cmentarz komunalny, gdzie przy symbolicznym grobie Pamięci Sybiraków Ziemi Sądeckiej, odbył się Apel Poległych i została oddana salwa honorowa.
Dyrektor szkoły, pan Sławomir Szczerkowski, wszystkich uczestników XV Nowosądeckiego Marszu Pamięci nazwał ”przyjaciółmi Sybiraków”, wyraził dumę, że tak dużo młodzieży, uczniów, Strzelców oraz mieszkańców Nowego Sącza pamięta i oddaje cześć Sybirakom.
Prezes Związku Sybiraków Oddział w Nowym Sączu, pan Kazimierz Korczyński, podziękował za tak liczne przybycie i kultywowanie tradycji związanej z czczeniem pamięci Zesłańców Sybiru. Podkreślił jak ważne jest, aby wciąż mówić o tych trudnych, traumatycznych wydarzeniach, aby pamięć o nich nie zaginęła.

Pamiętamy – członkowie Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir pamiętają.

„10 luty będziem pamiętali
przyszli Sowieci, gdy my jeszcze spali
i nasze dzieci na sanie wsadzili…
O żegnaj Polsko, żegnaj chato miła
O żegnaj ziemi, któraś nas karmiła…
Mijają doby, tygodnie mijają
Raz na dzień chleba i wody nam dają
Przez Rosję nas wiozą i góry Uralu
I tak nas wiozą wciąż dalej i dalej…
Dziś w Syberyjskie tajgi przyjechali
Czy kiedy Ciebie będziem oglądali?…
Zima, mróz straszny, w lesie ciężka praca
Głód i tęsknota z nóg nas już przewraca…”
(Feliks Konarski zesłaniec Sybiru – fragmenty)

10 lutego 1940r. to data pierwszej wywózki na Sybir podczas II Wojny Światowej. Wywózki okrutnej tym bardziej, że mróz i śnieg towarzyszyły Zesłańcom podczas podróży w bydlęcych wagonach, bez ciepłej odzieży, jedzenia, picia, a często także i nadziei.
Co możemy dzisiaj powiedzieć o tamtych dniach, miesiącach, latach? My nie słyszeliśmy walenia kolbą karabinu w drzwi domu, nie baliśmy się, nie słyszeliśmy płaczu dzieci, nie pakowaliśmy w pośpiechu rzeczy – nas tam nie było. Nie staliśmy na peronie przed bydlęcymi wagonami, nie wsiadaliśmy do tych wagonów – nas tam nie było. Nie jechaliśmy wiele tygodni w warunkach poniżających godność człowieka, nie widzieliśmy zmarłych wyrzucanych w śnieg, także zmarłych dzieci – nas tam nie było. Nie wysiadaliśmy w stepach Kazachstanu i śniegach Syberii, nie przeżywaliśmy buranu, nie mięliśmy odmrożonych rąk – nas tam nie było. Nie głodowaliśmy, nie pracowaliśmy ponad siły, nie słyszeliśmy płaczu głodnych dzieci – nas tam nie było. Nie tęskniliśmy za Polską, nie myśleliśmy, że stracimy nadzieję, że zostaniemy tam na zawsze – nas tam nie było.
Dlatego spotykając się 10 lutego 2023r. przed Symbolicznym Grobem Sybiraków na cmentarzu w Nowym Sączu, składając wiązanki biało czerwonych kwiatów mówimy tylko, że pamiętamy i prosimy o pamięć o Sybirakach, bohaterskich Matkach Sybiraczkach i tamtych strasznych czasach, żeby nigdy sie nie powtórzyły.

Antonina Dzikowska
Prezes Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir
w Nowym Sączu

14.01.2023 – KOLĘDOWANIE

14 stycznia 2023 r. spotkaliśmy się na wspólnym kolędowaniu – członkowie Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir w Nowym Sączu i Sybiracy. Spotkanie odbyło się w Mszalnicy (gmina Kamionka Wielka, a szczególnymi gośćmi byli wójt gminy, pan Andrzej Stanek wraz z małżonką Marią. Pan Andrzej to syn Sybiraka, pana Jana Stanka, wieloletniego członka Związku Sybiraków, którego pożegnaliśmy w 2020r. Dlatego to spotkanie było tak wyjątkowe, ponieważ zgromadziło osoby bardzo związane z tematyką zesłań na „nieludzką ziemię”. Był wspaniały poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mszalnicy, wspomnienia i kolędowanie. Pani Maria Stanek w pięknych słowach opowiedziała o swoim teściu, córce, która spisała wspomnienia Dziadka, a także nawiązała do pracy Stowarzyszenia i Związku Sybiraków. Jesteśmy wdzięczni za pomoc w organizacji spotkania i wsparcie. Wspominając nieobecnych już Sybiraków wspomnieliśmy także Maksymiliana Wilka – naszego skarbnika, ale przede wszystkim wielkiego przyjaciela Sybiraków i organizatora wielu spotkań. I chociaż ze smutkiem wspominamy Tych, którzy odeszli to z radością  wspominamy wspólne chwile i piękne, ważne działania. 

Dziękujemy Marii i Władysławowi Główczykom, którzy jako członkowie Stowarzyszenia podjęli się organizacji tego spotkania. 
To wspaniałe chwile, kiedy możemy porozmawiać, pokolędować – dzięki głosom prowadzącym – Władzia Główczyka i Kazia Górki.
 W takich momentach czujemy, że jesteśmy wspólnotą szczególną i musimy bardzo dbać o to dziedzictwo historyczne, które pozostawili nam Sybiracy.

Skip to content