XIV Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków. Odsłonięcie tablic upamiętniających.

12 kwietnia 2022r. odbył się XIV Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków, po trzyletniej przerwie, przypomnieliśmy całemu miastu o historii zesłań na „ nieludzką ziemię” i wartościach, których wciąż uczymy się od Sybiraków: patriotyzm, pokój, godność i honor.
Marsz, to uroczystość, upamiętniająca nadanie imienia Sybiraków naszej szkole, które odbyło się w 2002r. Data, nie została wybrana przypadkowo, ma przypominać o II masowej wywózce Polaków na Sybir oraz Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pochód ulicami miasta po raz pierwszy odbył się 13 kwietnia 2005r. Pomysłodawczynią Marszu była Maria Sowa.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele Matki Boskiej Niepokalanej, którą celebrował ksiądz Paweł Przybyło, kapelan Jednostki Strzeleckiej 2206 Nowy Sącz ZS „Strzelec” OSW. W Marszu, który odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Nowego Sącza oraz Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, brali udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, województwa, służb mundurowych i organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe szkół i sądeczanie. Pochód, w którym uczestniczyło ponad tysiąc osób, poprowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz poczty sztandarowe sądeckich szkół i organizacji.
Hołd Łagiernikom oddali przedstawiciele Związku Sybiraków w Nowym Sączu, których niestety jest coraz mniej z nami i Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir.
Przy symbolicznym grobie Pamięci Sybiraków Ziemi Sądeckiej, na cmentarzu komunalnym, honorową wartę pełnili członkowie Z.S. Strzelec OSW. Wszyscy obecni byli świadkami Apelu Poległych oraz salwy Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej.
Wiele osób jest zaangażowanych w przeprowadzenie Marszu, ceremoniał wojskowy organizuje pan dyrektor Sławomir Szczerkowski, a przygotowaniem i organizacją marszu od samego początku zajmują się panie Maria Sowa i Agnieszka Gruca. Wszystkim zaangażowanym, którzy wspomagali organizatorów bardzo dziękujemy.
Po Marszu odbyło się nadanie imienia dwóm salom lekcyjnym. Tablice, upamiętniające Sybiraków: panią Alicję Rataj-Szofer i pana Eugeniusza Ziarno odsłoniły ich dzieci : córka Pani Julita Szofer- Florek i Pan Dariusz Ziarno.
Pan dyrektor zaznaczył, że szkoła, nosząca imię Sybiraków to wielka wspólnota, ale i zarazem cząstka każdego Zesłańca obecna w imieniu każdej klasy.
O przekazywaniu pamięci pokoleń, by nigdy nie musieliśmy przeżywać cierpień Sybiraków wspominali goście uroczystości Pani wiceprezydent miasta Nowego Sącza Magdalena Majka i prezes Związku Sybiraków pan Kazimierz Korczyński.
Sybiracy! W podziwie dla Was skłaniamy głowy za przykład Waszej wierności, męstwa i wielkiego, otwartego serca. Za Wasze świadectwo, jakie dajecie młodemu pokoleniu.

Dziękujemy za udział w XIV Nowosądeckim Marszu Pamięci Sybiraków.

fot. Magda Tomasiak

Skip to content