2022

16.12.2022 – Zespół Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, laureatem XI Edycji Nagrody Świadek Historii dla województw małopolskiego i świętokrzyskiego.

Stowarzyszenie Pamięci Zesłanych na Sybir w Nowym Sączu pragnie poinformować, że 16.12.2022r. w Filharmonii Krakowskiej, odbyło się uroczyste wręczenie nagród Instytutu Pamięci Narodowej – Świadek Historii.  Nagroda przyznawana jest od 2012 roku.

Nagrodę dla Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków odebrał dyrektor Sławomir Szczerkowski. Szkoła jest pierwszą szkołą nagrodzoną w regionie małopolski i województwa świętokrzyskiego.

Wniosek o przyznanie tego wyróżnienia dla Szkoły złożyło nasze Stowarzyszenie. Działamy wspólnie ze Szkołą i Oddziałem Związku Sybiraków w Nowym Sączu od 2007 r. Społeczność Szkoły zadania dotyczące Patrona realizuje od 2002 r., kiedy przyjęto imię Sybiraków. Wiele roczników uczniów, nauczyciele, członkowie Stowarzyszenia, dzięki spotkaniom z Sybirakami, wspólnym wyjazdom, programom i zadaniom, w szczególny sposób odkrywają karty tej tragicznej historii – prawdę o Golgocie Wschodu.

Jesteśmy dumni, że „nasza” Szkoła została wyróżniona w ten wyjątkowy sposób.

10-12.10.2022 – SPOTKANIA KLAS PIERWSZYCH Z PATRONEM SZKOŁY

„Sybir nie jest pojęciem tylko geograficznym, bardziej symbolem represji caratu, a później Stalina i radzieckiej machiny wobec Polski i jej obywateli. Dlatego więzienia, obozy, zsyłki na całym terytorium Rosji, a później ZSRR, nazywamy „Sybirem”, a ofiary – Sybirakami.   „W czasach dzisiejszych nie ma cenzury. Można mówić i pisać o wszystkim. Ważne tylko, aby było komu słuchać i czytać.” To słowa Kazimierza Korczyńskiego – Prezesa Związku Sybiraków w Nowym Sączu – z przedmowy do książki „Sybiracy na Sądecczyźnie”.
Dlatego tradycją Zespołu Szkół Nr 2w Nowym Sączu są spotkania uczniów klas pierwszych z Patronem. W tym roku, w okresie od 10-12 października  2022 r.  Pan Kazimierz Korczyński opowiadał młodzieży  historię zsyłek Polaków na „nieludzką ziemię”. Uczniowie słuchali opowieści o katordze, niewyobrażalnym cierpieniu fizycznym i psychicznym tysięcy ludzi oraz poznali  powojenne losy Sybiraków i ich działalność w wolnej Polsce. To żywa lekcja historii, która na zawsze pozostaje w pamięci.

01.10.2022 – Spotkanie Stowarzyszenia

1 października 2022 r. zorganizowaliśmy spotkanie Stowarzyszenia, aby po prostu pobyć ze sobą, powspominać. Ostatnie prawie trzy lata bardzo ograniczyły nasze kontakty. Cieszyliśmy się, że wreszcie jest taka możliwość.

Podczas spotkania wspominaliśmy Maksymiliana – wspólne wyjazdy, Jego pomysły, trafne, dowcipne powiedzonka i serdeczność dla każdego. Myślę, że wszyscy, którzy Go poznali m.in. podczas Zjazdów Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru, czy też Marszów Pamięci Sybiraków w Białymstoku mają takie odczucia jak my w Nowym Sączu.

Renata i Kasia opowiadały o wycieczce „Śladami Pamięci Sybiraków”. O tej porze, co roku, braliśmy udział z uczniami i nauczycielami szkoły w Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Niestety od trzech lat Marsz nie jest organizowany ze względu na ograniczenia pandemiczne. My jednakże podtrzymujemy tradycję i uczestniczyliśmy w wycieczce.

Rozpoczęliśmy ją w Augustowie rejsem po Dolinie Rospudy. Wraz z nami płynęli nasi Przyjaciele ze szkół w Augustowie i Netcie, poznani podczas Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru: Henryka Rzepecka, Henryka Mołodziejko, Grażyna Siłkowska i Anna Jakucewicz. Zostaliśmy poczęstowani przepysznymi smakołykami: kartaczami i „mrowiskiem”, za co serdecznie dziękujemy. Przystanęliśmy na chwile zadumy w urokliwym miejscu – Studzienicznej. Odwiedziliśmy kościół Świętego Jana Chrzciciela, gdzie  znajduje się Pomnik Pamięci Zesłańców, przy którym złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

Popołudniu pojechaliśmy do Białegostoku. Po pięknym mieście oprowadził nas były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Sybiraków, Pan Zbigniew Klimowicz. Drugiego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Pamięci Sybiru. Następnie podjechaliśmy do Kościoła Św. Ducha,
i tam przy Symboliczny Pomnik Grób Nieznanego Sybiraka złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Chwilą zadumy oddaliśmy cześć Tym wszystkim, którzy nigdy nie powrócili z zesłania do Ojczyzny.
Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Lublin. Próbowaliśmy też przysmaków lublińskich – cebulaków i forszmaków.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Do zobaczenia !

24.09.2022 – II Sądecki Rajd Rowerowy Pamięci Sybiraków

W dniu 24 września 2022 r. Zespół Szkół Nr 2 im. Sybiraków, zorganizował II Sądecki Rajd Rowerowy Pamięci Sybiraków. Pod sądeckim zamkiem zebrało się 60 uczestników rajdu, a wśród nich młodzież, kadra szkoły, rodzice, przedstawiciele sądeckich szkół. Rajd otworzył dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków Sławomir Szczerkowski. Następnie pod Obeliskiem Sybiraków zapalono znicze i złożono kwiaty. Potem wyruszyli ścieżką rowerową do Starego Sącza, skąd z powrotem dotarli pod budynek Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków. Tam nastąpiło uroczyste wręczenie medali pamiątkowych dla uczestników rajdu z rąk Kazimierza Korczyńskiego, prezesa Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Nowym Sączu.

7.06.2022 – Z wielkim smutkiem i żalem żegnamy Maksymiliana Wilka

Z wielkim smutkiem i żalem żegnamy Maksymiliana Wilka, naszego kolegę, przyjaciela, życzliwego człowieka. Wieloletniego członka Zarządu naszego Stowarzyszenia.

Wiele lat działał na rzecz Sybiraków i był dla nich zawsze pomocny, wspierający i  wprowadzający we wszystkie działania radość i rodzinną atmosferę.
Być może nie ma ludzi niezastąpionych, ale my jesteśmy przekonani, że naszego Maksymiliana nikt nie jest w stanie zastąpić. Będzie Go nam bardzo brakowało. Na zawsze pozostanie w naszych sercach. Zmarł 7 czerwca br.
4 października 2021 r.  brał udział w X Jubileuszowym Zjeździe Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru w Krakowie.

Brał udział we wszystkich Zjazdach. Niestety nie dane Mu było uczestniczyć w XI Zjeździe w Białymstoku, ale żył w naszych „czerwonych sercach wsparcia”.

02-04.06.2022 – IX Krajowy Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru.

W dniach 2 – 4 czerwca 2022r. odbył się w Białymstoku, IX Krajowy Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru.
Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków miał silną reprezentację: Sławomir Szczerkowski – dyrektor szkoły, Barbara Fyda – vice dyrektor, Maria Sowa – nauczyciel. Reprezentanci Stowarzyszenia Zesłanych na Sybir – Antonina Dzikowska – Prezes oraz Renata Skowron – wiceprezes. Nie mogło zabraknąć oczywiście Prezesa Związku Sybiraków w Nowym Sącza – Kazimierza Korczyńskiego.
Od 12 lat, z roczną przerwą z powodu pandemii, spotykamy się w innej miejscowości, innej szkole, ale łączy nas wciąż jedna idea: zachować pamięć o Zesłańcach na Sybir i przekazać ją następnym pokoleniom, by na Ich przykładzie uczyć miłości do Ojczyzny, szacunku do drugiego człowieka i tolerancji.
Białystok pokazał nam jak w wielokulturowym mieście, mogą żyć obok siebie różne narodowości, kultury, religie. Jak można współpracować ponad podziałami i różnicami. Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku wraz z Dyrektorem Panem Zbigniewem Klimowiczem, jest tego najlepszym przykładem.
Dziękujemy.

12.04.2022 – PAMIĄTKOWA TABLICA SYBIRAKA – PANA EUGENIUSZA ZIARNO

Pan Eugeniusz Ziarno został deportowany w pierwszej wywózce w lutym 1940 r. Chcieliśmy dokonać odsłony Sali Jego pamięci w rocznicę wywózki, niestety pandemia uniemożliwiła nam to.

Pan Eugeniusz urodzony 1 października 1936 r. w Wolicy Derewlańskiej (obecne tereny Ukrainy). Był wnukiem Legionisty, który z woli Marszałka Piłsudskiego osiedlił się na Kresach Wschodnich. Deportowany 10 lutego 1940 r. do Archangielskiej Obłasti wraz z rodzicami, babcią i czwórką rodzeństwa, najmłodsza siostrzyczka Ludwisia miała 6 miesięcy. Na zesłaniu w tajdze z chorób i niedożywienia, Ludwisia zmarła jako pierwsza. W 1942 r. ten sam los podzieliła babcia Ewa, a brat Stefanek zmarł na czerwonkę w Kazachstanie. Pierwotnie zesłano ich do tajgi, gdzie przy mrozach do minus 450C mieszkali w barakach, pracowali w lesie przy wyrębie drzew. Tam spędzili ok. 20 miesięcy. Następnie znaleźli się w Kazachstanie, gdzie zamieszkali w lepiance. Zmorą były pluskwy i wszy, wychodzące ze ścian, spadające z sufitu, których nie dało się wytępić, ale i tak warunki były lepsze niż w tajdze. 

W roku 1946 dotarli do Ojca, który czekał na nich, po skończonym szlaku bojowym z 2 Armią Wojska Polskiego. Razem powrócili do Ojczyzny.

Od 1997 r. aż do końca, Pan Eugeniusz był członkiem Zarządu Oddziału Związku Sybiraków oraz Chorążym w poczcie sztandarowym. Przychodził do naszej szkoły na spotkania z młodzieżą, gdzie dzielił się swoimi przeżyciami, od początku uczestniczył w Marszach Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. Zawsze pogodny, życzliwy i pomimo tragicznego dzieciństwa, nigdy nie stracił wiary w ludzką dobroć. Zmarł 20 listopada 2006 r. Na zawsze zostanie w naszych sercach i pamięci.

Przy odsłonięciu Tablicy obecna była żona – Pani Anna, syn – Pan Dariusz z żoną Barbarą i wnuczki. Wszyscy są członkami Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir. Wspierają naszą szkołę we wszystkich działaniach na rzecz Patrona i bardzo Im za to dziękujemy.

Odsłonięcia tablicy dokonał syn Pan Dariusz Ziarno.

Pan dyrektor zaznaczył, że szkoła, nosząca imię Sybiraków to wielka wspólnota, ale i zarazem cząstka każdego Zesłańca obecna w imieniu każdej klasy.

Po uroczystościach przy kawie, wspólnie wspominaliśmy Naszego „Gienia”.

12.04.2022 – PAMIĄTKOWA TABLICA SYBIRACZKI – PANI ALICJI RATAJ-SZOFER

Pani Alicja Rataj-Szofer urodzona 1 listopada 1931 r. w Korolówce w województwie tarnopolskim (obecne tereny Ukrainy). 13 kwietnia 1940 r. deportowana wraz z macochą do Semipałatyńskiej Obłasti. Matka zmarła wcześniej, ojciec został aresztowany przez sowietów. Po uwolnieniu przeszedł z Armią Andersa cały szlak bojowy. Na zesłaniu Pani Alicja wraz z macochą zamieszkały w ziemiance, a potem w barakach, które sami zesłańcy wybudowali. W grudniu macocha rodzi przyrodniego brata – Marianka. Gdy Ona idzie do pracy w polu, dziewięcioletnia siostra zajmuje się braciszkiem. Wspominając pobyt na zesłaniu Pani Alicja mówiła:

Byłam wciąż potwornie głodna, gryzły mnie wszy, wyglądałam jak szkielet obleczony skórą, dostałam przepukliny od dźwigania mokrego krowiego łajna.

Szczęśliwie cała trójka przeżyła katorgę. Do Polski udało im się wrócić 18 czerwca 1941 r., po wielotygodniowej tułaczce. Jej przeżycia z pobytu w Kazachstanie zostały opisane w książce „Wspomnienia Sądeckich Sybiraków”.

Pani Alicja w 1990 r. brała udział w reaktywowaniu Związku Sybiraków na Sądecczyźnie, a od 1996 roku aż do końca, pełniła rolę wiceprezesa Związku Sybiraków w Nowym Sączu. Była też pomysłodawczynią nadania naszej szkole imienia Sybiraków. W 2002 r. uroczyście szkoła przyjęła imię Sybiraków. Pobyt na Syberii bardzo nadwyrężył jej zdrowie i do końca życia zmagała się ze zdrowotnymi skutkami zesłania. Zmarła 19 maja 2011 r.

Po przedstawieniu wzruszającego programu wykonanego przez uczniów szkoły, odsłonięcia tablicy dokonała córka Pani Julita Szofer – Florek.

12.04.2022 – XIV NOWOSĄDECKI MARSZ PAMIĘCI SYBIRAKÓW

Od 2005 r. Zespół Szkół Nr 2 im. Sybiraków organizuje Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków. Marsze te, organizowane są w kwietniu, w rocznicę drugiej, wielkiej wywózki na Syberię z 12 na 13 kwietna 1940 roku.
12 kwietnia, jest to także rocznica przyjęcia imienia Sybiraków – Święto Szkoły.

Po przerwie spowodowanej pandemią udało się przywrócić tradycję Marszu. Z uwagi na fakt, że nas, Sybiraków jest coraz mniej, borykamy się z problemami zdrowotnymi, uczestniczyła w uroczystościach nieduża grupa.
Jesteśmy wdzięczni społeczności szkolnej, że w ten sposób stara się utrwalać pamięć o Sybirakach i zesłaniach. Nie zaginie pamięć o tragicznej karcie historii naszego narodu o tysiącach mogił, rozsianych po bezkresach Sybiru, stepach Kazachstanu, po których już nie został żaden ślad.
Serdecznie dziękujemy dyrektorowi szkoły Sławomirowi Szczerkowskiemu, organizatorkom Marszu Pani Marii Sowie, Agnieszce Grucy, Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Nowym Sączu, ZS Strzelec OSW Jednostka Strzelecka 2006 Nowy Sącz za piękną oprawę Marszu, uczniom szkoły i wszystkim osobom zaangażowanych w przeprowadzenie Marszu.

10.02.2022 – RAZEM Z SYBIRAKAMI

W Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, co roku odbywały się „Spotkania z Patronem”. Nasi Sybiracy spotykali się z młodzieżą, która miała niepowtarzalną okazję zapoznać się z gehenną zsyłek od naocznych Świadków historii. Niestety, pandemia, ograniczenia, zawansowany wiek naszych Sybiraków, stanął na przeszkodzie kontynuowania tej formy kontaktów z Patronem.

Z inicjatywy uczniów powstał pomysł pisania „Listu do Sybiraka”.  Każda klasa dostała w opiekę jednego Sybiraka, do którego pisze listy, życzenia  z okazji Świąt, rocznic. Przedstawiają się jako klasa, społeczność, wypytuje o zesłańcze losy swojego Patrona. Ta forma kontaktu spotkała się z bardzo serdecznym odbiorem Adresatów. Uczniowie otrzymują zwrotne listy od Sybiraków opisujące ich dzieje.

Odwiedzają Sybiraków w miarę możliwości i niosą pomoc w życiu codziennym. Na zdjęciu odwiedziny uczniów klasy III A p wraz z wychowawczynią Panią Urszulą Orzechowską u Prezesa Związku Sybiraków, Pana Kazimierza Korczyńskiego, z okazji Świąt Bożego Narodzenia. To bardzo piękna inicjatywa, tym bardziej, że wyszła od młodzieży. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i z pracy wychowawczej, która jak widać rodzi wspaniałe owoce.

10 lutego w 82. rocznicę I deportacji na Sybir, która rozpoczęła nocą z 9 na 10 lutego 1940 r., uczniowie, nauczyciele i członkowie Stowarzyszenia Pamięci Zesłanych na Sybir zapalili znicze pod Pomnikiem Sybiraka na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu i na grobach naszych Sybiraków.

Nasi Sybiracy, zawsze będą bliscy naszemu sercu i zawsze o nich pamiętamy.

Skip to content