Podsumowanie obozu proobronnego z elementami jeździectwa

Zakończył się obóz proobronny z projektu MON z elementami jeździectwa. Brała w nim udział grupa 25 uczniów z klas mundurowych naszej szkoły pod opieką Pani Marty Pierzgi i naszego sądeckiego ułana, podporucznika rezerwy WP w barwach kawalerii KOP Zdzisława Krzyżostaniaka. Część z nich to ochotnicy Sądeckiego Szwadronu. Obóz trwał od niedzieli 05.12 do soboty 11.12 w Ośrodku Jazdy Konnej „Bór” w Toporzysku. Zajęcia wojskowe prowadził Ml. Chor. Rez. Mgr Sławomir Łata oraz żołnierze służby czynnej z 19 Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie, natomiast zajęcia z zakresu jeździectwa prowadzili instruktorzy ośrodka Jazdy Konnej „Bór”. Program szkolenia był przeplatany z zajęciami teoretycznymi i praktycznymi z jeździectwa. Niektórzy mieli kontakt z koniem pierwszy raz w życiu! Mimo to świetnie sobie na nim poradzili. Uczyliśmy się zasad obycia z końmi, czyszczenia, czyszczenia kopyt i siodłania. Następnie podczas jazdy poznaliśmy zasady jazdy stępem i kłusem, niektórzy nawet galopem?
Poznaliśmy historię i tradycje Kawalerii, o których opowiadał nam rotmistrz kawalerii ochotniczej Dariusz Waligórski oraz podporucznik rezerwy WP w barwach kawalerii KOP Zdzisław Krzyżostaniak.
Z racji tego, że obóz był proobronny, nie zabrakło zajęć wojskowych: składanie/rozkładanie broni (beryl), ładowanie magazynka, musztra, pierwsza pomoc, zajęcia p-chem, nauka stopni wojskowych i taktyka. Tej ostatniej było dużo i intensywnie.
Obóz zakończyło szkolenie strzeleckie na strzelnicy w Myślenicach.
Uczestnicy obozu na koniec dostali certyfikaty z MON-u potwierdzające zaliczenie szkolenia. Pogoda nam sprzyjała, a obóz będziemy długo wspominać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content