SZKOLNE CZYTANIE NORWIDA

“Co piszę?” — mnie pytałeś — oto list ten piszę do Ciebie —
Zaś nie powiedz, iż drobną szlę Ci dań –tylko poezję!
Tę, która bez złota uboga jest — lecz złoto bez niej,
Powiadam Ci, zaprawdę, jest nędzą-nędz
Zniknie i przepełźnie obfitość rozmaita,
Skarby i siły przewieją — ogóły całe zadrżą,
Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic…”

Cyprian Norwid „Do Bronisława Z.”

24 września 2021 roku przypada 200 rocznica urodzin Cypriana Norwida. W uznaniu zasług twórcy dla polskiej sztuki i kultury Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podjął uchwałę, ustanawiającą rok 2021 rokiem Cypriana Norwida.
Był artystą wszechstronnym: poetą, dramaturgiem, prozaikiem, zajmował się także grafiką, malarstwem i rzeźbą. Należał do pokolenia ostatnich romantyków, uznanie zdobył dopiero po śmierci. Niepowodzeniom literackim towarzyszyły klęski w życiu osobistym, poeta zmagał się z nędzą, odtrąceniem przez kobiety, samotnością i postępująca głuchotą.
Norwid był znakomitym recytatorem. Często zapraszano go, aby deklamował wiersze. Wygłaszał także wspaniałe przemowy. Był zapraszany jako mówca na uroczystości patriotyczne. W rocznice jego urodzin wysłuchamy, przez szkolny radiowęzeł, wierszy Cyprian Norwida w rożnych, oryginalnych interpretacjach, może uda nam się dorównać poecie. Posłuchajcie utworów mistrza poezji filozoficznej w poniedziałek…. zapraszamy!!!!